Stomatologia zachowawcza

Domeną stomatologii zachowawczej jest leczenie najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica.

Objawami próchnicy są początkowo nieestetyczne plamy na zębach, następnie ubytki twardych części zębów, które nieleczone mogą doprowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba – miazgi. Wiąże się to z dolegliwościami bólowymi i wykluczeniem zęba z czynności żucia. W skrajnych przypadkach nie leczona próchnica może doprowadzić do obumarcia zęba. Pogarsza to estetykę uśmiechu i może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu w postaci ukrytego ogniska infekcji.

Leczenie próchnicy polega na opracowaniu i wypełnieniu ubytku. Po opracowaniu chorych tkanek zęba pozostaje ubytek, którego wypełnienie jest konieczne aby oddzielić zdrowe tkanki zęba od środowiska zewnętrznego i zamknąć możliwe drogi dostępu bakteriom. To zaopatrzenie powinno być trwałe, estetyczne, oraz przywracać pierwotny kształt zęba.

Przy leczeniu próchnicy prostej stosuje się wypełnienia materiałami kompozytowymi lub protetycznymi typu onlay i inlay.

W dużych ubytkach tkanki zęba wykorzystuje się wkłady onlay lub inlay, pod które preparuje się całą powierzchnię żującą zęba. Podstawową zaletą tych wypełnień jest stabilność kształtu, odporność na ścieranie i duża szczelność. Ich wykonanie jest wieloetapowe i wymaga współpracy pracowni protetycznej.

Wskazaniem do ich zastosowania jest odbudowa miejsc stycznych z zębem sąsiednim, szczególnie jeśli tkanki za głęboko zostały zniszczone przez próchnicę. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Lekarz opracowuje ząb, pobiera wycisk celem wykonania modelu, na którym w laboratorium protetycznym zostanie wykonany wkład. Opracowany ząb zostaje zabezpieczony opatrunkiem tymczasowym do następnej wizyty. Gotowe wkłady łączone są za pomocą żywic adhezyjnych z tkankami zęba. Technologia ta zapewnia bardzo wysoką estetykę i szczelność, bo eliminowany jest efekt skurczu polimerowego, który istnieje podczas wykonywania wypełnienia metodą gabinetową.

Centrum Stomatologiczne 59-300 Lubin

Telefony

tel. +48 76 842 47 50

tel +48 76 849 10 88

Godziny otwarcia

pon-pt 8-20

e-mail:info@stomatolog.lubin.pl