Piękny uśmiech jest naszą wizytówką.
Jednak wcale nie łatwo zadbać o to, by zęby na co dzień były lśniąco białe i proste. Z pewnością pomoże w tym znający się na rzeczy specjalista – ortodonta.
Mając proste zęby, dużo łatwiej jest utrzymać je w czystości, a świadomość ładnego uśmiechu i to, że wyglądamy atrakcyjnie poprawia nasze samopoczucie.
Leczenie ortodontyczne może być prowadzone zarówno u dzieci jak i dorosłych. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych. Warunkiem rozpoczęcia leczenia jest wyłącznie zdrowa jama ustna, czyli zdrowe zęby i dziąsła.
Kiedy wypadną mleczaki
Dzieci z uzębieniem mlecznym zazwyczaj nie wymagają leczenia ortodontycznego, choć istnieją pewne wady zgryzu wymagające interwencji już w tym okresie. Na konsultacje warto się wybrać, jeśli rodzice są zaniepokojeni ustawieniem zębów dziecka lub zasugeruje im to lekarz stomatolog lub logopeda. Dobrym momentem na skonsultowanie się ze specjalistą w przypadku dziecka, jest okres wypadania mlecznych zębów i wchodzenia na ich miejsce stałego uzębienia.
Dorośli także ważni
Nie tylko najmłodsi pacjenci potrzebują pomocy ortodonty. Także dorośli powinni konsultować się ze specjalistą. Jakie objawy u osoby dorosłej wskazują na potrzebę ortodontycznej konsultacji? – Stłoczenia zębów, niezadowalająca kosmetyka w postaci obrotów zębów, szpary, zgrzytanie zębami, ścieranie się zębów, odsłanianie się szyjek zębowych czy nadmierne odkładanie się kamienia.
Leczenia ortodontycznego nie należy się obawiać !
Po wstępnej diagnozie specjalista wykonuje panoramiczne zdjęcia rentgenowskie uzębienia oraz jego gipsowe modele. Następnie pacjent otrzymuje informację o planie leczenia, jego przebiegu, stosowanych aparatach, orientacyjnym czasie trwania leczenia oraz kosztach. Po podjęciu decyzji o leczeniu Pacjent ma zakładane specjalne gumeczki separacyjne w okolicy tylnych zębów, a po 1-2 tygodniach zakładany aparat.
Na kolejnych wizytach ortodonta „podkręca” aparat, a na ostatniej wizycie aparat jest demontowany, a zęby czyszczone z kleju. Ortodonta przygotowuje także indywidualnie dopasowane przezroczyste nakładki na zęby, w których trzeba spać przez pewien czas po zdjęciu aparatu.
Pamiętajmy, że leczenie ortodontyczne służy nie tylko poprawieniu estetyki, ale przede wszystkim zachowaniu w zdrowiu zębów i przyzębia. W przypadku braków zębowych często właśnie leczenie ortodontyczne przygotowuje do leczenia protetycznego lub implantoprotetycznego. A jeśli praca lub tryb życia pacjenta wymagają szczególnej prezencji można wtedy założyć aparat z zamkami kosmetycznymi lub lingwalnymi, czyli od strony języka.