Pedodoncja – leczenie dzieci

To specjalność zajmująca się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem zębów u najmłodszych pacjentów.

Niezwykle ważne jest aby dzieci były objęte profesjonalną opieką stomatologiczną od najmłodszych lat i stosowały odpowiednią dietę. Powinniśmy pamiętać, że skuteczna opieka nad zdrowiem zębów naszych dzieci zaoszczędzi im w przyszłości wielu rozczarowań i ustrzeże przed skomplikowanym i kosztownym leczeniem w ich dorosłym życiu.

Leczenie dzieci obejmuje:

Wizyta adaptacyjna – bardzo często dzieci reagują strachem przed wizytą w gabinecie stomatologicznym. Koniecznym rozwiązaniem jest wówczas wizyta adaptacyjna, która umożliwia młodym pacjentom zapoznanie się z gabinetem i personelem. Prawidłowy przebieg takiej wizyty jest niezwykle ważny ponieważ ma wpływ na podejście dziecka do leczenia stomatologicznego w przyszłości. Podczas takiej wizyty najczęściej w formie zabawy lekarz oswaja dziecko z gabinetem a przede wszystkim z narzędziami stomatologicznymi. Ważne jest by wizyty kontrolne u najmłodszych dzieci odbywały się co około 3 miesiące ponieważ rozległa próchnica może prowadzić do utraty zębów mlecznych.

Fluoryzacja – zabieg profilaktyczny którego celem jest wzmocnienie szkliwa i zwiększenie jego odporności na próchnicę. Fluor aplikowany jest na zęby w postaci pianki fluorowej o przyjemnym owocowym smaku. Pianka podawana jest na specjalnych jednorazowych miękkich łyżkach, które pacjent zagryza przez kilka minut w ustach. Zabieg taki jest całkowicie bezbolesny.

Lakowanie – zabieg profilaktyczny polegający na uszczelnianiu bruzd na powierzchni żującej zębów przedtrzonowych i trzonowych specjalnym światłoutwardzalnym lakiem. Lakowanie należy przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy od pojawienia się powierzchni żującej zęba w jamie ustnej. Lak szczelinowy dokładnie wypełnia bruzdy i zagłębienia powierzchni żującej zęba uniemożliwiając zaleganie resztek pokarmowych i bakterii.

Impregnacja – to metoda stosowana gdy nie jest możliwe wypełnienie zęba ze względu na duże zniszczenie korony. Ma ona na celu zatrzymanie procesu próchnicowego i ochronę zęba przed dalszą destrukcją. Zabieg jest zupełnie bezbolesny i może być wykonywany nawet w bardzo wczesnym wieku.

Leczenie zębów mlecznych – zęby mleczne, podobnie jak stałe mogą być atakowane przez próchnicę. Nieleczone zęby mleczne z głęboką próchnicą mogą dostarczyć dzieciom wiele bólu. Może też nastąpić utrata zębów mlecznych powodując przedwczesne wyrzynanie zębów stałych i w następstwie wady zgryzu. Nieleczone zęby mleczne mogą być przyczyną ostrych i przewlekłych stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej co może mieć wpływ na uszkodzenie zawiązków zębów stałych. Do odbudowy zębów mlecznych stosujemy kolorowe wypełnienia co  dodatkowo zachęca dzieci do współpracy podczas zabiegu.

Centrum Stomatologiczne 59-300 Lubin

Telefony

tel. +48 76 842 47 50

tel +48 76 849 10 88

Godziny otwarcia

pon-pt 8-20

e-mail:info@stomatolog.lubin.pl